Posláním Spolku Neruda, z.s. (dále jen Spolek) je podpora a rozvoj občanské společnosti a komunitního života místních obyvatel v turisticky exponované lokalitě Malé Strany a Hradčan. Primárním cílem Spolku je ochrana rezidentního bydlení trvale žijících obyvatel a přírodních hodnot dané lokality.

Malá Strana a Hradčany jsou cílovou lokalitou pro zhruba 20 milionů návštěvníků ročně. Je to místo, které je považováno za jedno z nejkrásnějších v celé ČR. K tomuto faktu se však vážou mnohé problémy, které se jinde nevyskytují. Především je to obrovský tlak na zmonetizování celého prostoru, který se pak stává neslučitelný s životem pro místní obyvatele – nedostatek parkovacích míst především kvůli parkování návštěvníků města, devastace klidu a přírodních hodnot v lokalitě, overturismus, přelidnění, velmi nízká dostupnost služeb pro rezidenty, rozsáhlá tranzitní doprava, hluk, problémy spojené s krátkodobým ubytováním (př. Airbnb) apod. To má vliv na vylidňování lokality stálých obyvatel, kteří však toto místo spoluvytváří. Tomu chceme svou činností zabránit tak, že se snažíme vzniklé problémy zveřejňovat, komunikovat a hledat s odpovědnými aktéry smysluplná řešení. Pouze místo, které je vlídné ke svým stálým obyvatelům, je z dlouhodobého hlediska udržitelným. Naším sekundárním cílem je zabránit vzniku skanzenu, který bude sloužit pouze k výdělečné činnosti zaměřené na turisty. Na základě výše uvedeného považujeme silnou a fungující komunitu propojenou mezigeneračně za klíčovou.

Zaměřujeme se na tyto činnosti:

Řešení palčivých problémů spojených s životem rezidentů

V praxi jde o opakovaná jednání zástupců Spolku s mnoha zástupci veřejné správy (politickou reprezentací na úrovni municipalit MČ Praha 1, HMP i PSP ČR), bezpečnostními složkami (Městská Policie HMP, Státní Policie), komunikování, vysvětlování problémů úředníkům, politikům, místním obyvatelům a dalším aktérům. Tato činnost obsahuje aktivní účast na odborných komisích, diskusích, debatách a setkáních, komunikaci a konzultaci s odborníky, právníky a experty na konkrétní problematiku s cílem hledat smysluplná řešení.

Informování místních obyvatel o dění v lokalitě

K této své činnosti Spolek využívá sociální síť Facebook, kde se snaží dlouhodobě budovat komunitu s cílem informovat o aktuálním dění a činnosti ostatních spolků, orgánů veřejné správy, místních firem a společností a obecně o běžném životě zde. Dále Spolek používá svou webovou stránku a především kontakty na místní obyvatele a podporovatele, kterým rozesílá některé informace do jejich emailových schránek přímo. Součástí je osvěta nejen problematických věcí, ale také pozitivních počinů jiných subjektů v místě a také upozorňování na přírodní hodnoty a klidná místa s cílem ochránit je proti nežádoucím zásahům a zachovat tak jejich unikátní hodnotu (týká se především Petřínského vrchu, Vojanových sadů, parku Kampa apod.).

Pořádání vlastních občanských a sousedských akcí

Cílem je propojovat místní komunitu, provázat jednotlivé aktéry a obyvatele všech věkových generací, zapojit do tohoto procesu nejmladší obyvatele kvůli budoucí kontinuitě činnosti, udržovat pevné sousedské vztahy s cílem si pomoci, pokud je to potřeba.

Poradenství místním obyvatelům/sousedům při řešení jejich problémů

Jak mají postupovat, na koho se obrátit v rámci komunikace s orgány veřejné správy, s kým jednat, jak řešit problém, který je vázán na orgány veřejné moci – státní správa i samospráva.