Sousedské moštování 2023

Primárním cílem setkání je pospolitost místních, druhotným pak upozornit na unikátní přírodní hodnotu Petřínského vrchu i Vojanových sadů (moštovaná jablka pochází právě z obou těchto míst). Naší dlouhodobou snahou je zachovat jejich osobité kouzlo a chránit je. Obě místa nám dávají nejen ovoce, ale především svou úžasnou atmosféru a možnost odpočinku před turistickým ruchem. Za to, jak oba parky (Vojanovy sady i malostranská část Petřína) vypadají, vděčíme rodu Pavlišů a zaměstnancům společnosti Vojanovy Sady, která nám také významně pomáhá s organizací moštování a jejíž zázemí využíváme. Setkání tedy slouží i jako poděkování za jejich práci.

Smyslem moštování je vytvořit odpoledne, kde se místní lidé propojí, seznámí a upevní vztahy, na unikátní biotop (včetně chráněných druhů) i ovocné sady na Petříně. K této hodnotě a následné ochraně místní zeleně chceme přivádět i děti. Proto je celé odpoledne zaměřeno na všechny věkové kategorie. Na místě je po celou dobu k dispozici výtvarná dílna, děti si mohou nechat namalovat obličej, soutěžit ve sportovních hrách, je pro ně připraveno divadelní představení. Pro rodiče je k dispozici občerstvení, živá hudba místní kapely a další. Vedle toho probíhá po celé odpoledne edukace o floře a fauně, která je součástí Petřína a Vojanových sadů. Na místě je přítomen ornitolog, probíhá edukace o včelách, chráněných netopýrech atd. Na všem se podílí místní lidé, další spolky a místní odborníci. Subjekty, které se na projektu podílí: Komunitní centrum Kampa, Hradčanské včely, ZUŠ Orphenica, Český svaz na ochranu netopýrů, Vojanovy sady s.r.o., Sdružení výtvarníků Karlova mostu, SRPŠ ZŠ Malostranská a další místní soukromé organizace. Na celé přípravě a organizaci se podílí desítky místních občanů včetně dětí a dospívajících.

V sobotu 23. září Vás srdečně zveme na Sousedské moštování 2023 do Vojanových sadů. Program pro celou rodinu bude připraven od 14.30 do 19 h.

Těšit se můžete na:

• Czardashians (balkán živě)
  • Výtvarnou dílnu pro děti (ZUŠ Orphenica)
  • Ze života včel (Hradčanské včely)
  • Ze života netopýrů (ČESON)
  • Divadelní představení O perníkové chaloupce (KCK)
  • Karikaturistu (SVKM)
  • Malování na obličej
  • Hry a soutěže pro děti
  • Moštování čerstvých petřínských jablek (Vojanovy sady)
  • Občerstvení k zakoupení

Projekt vznikl za laskavé pomoci a podpory našich partnerů a přátel: